Morse

Ak hľadáte informáciu, či si neviete s niečím poradiť, tu je na to priestor.
Napísať odpoveď
OM7ALS
Príspevky: 20
Dátum registrácie: St Mar 23, 2016 12:39 pm
Kontaktovať používateľa:

Morse

Príspevok od používateľa OM7ALS »

Priatelia, rád by som si vypočul vaše názori ako sa naučiť morse. Stretávam sa s mnohými praktikami ale každý odpovedá len stroho. Chcem sa naučiť morse ale je mi ľúto,že mnohý starý hamovia nemajú pochopenie na moje otázky a potom počúvam že tí mladý sa morse nechcú učiť.…Chceme a aj tu je šanca to povedať. Prosím vytvorme tu inteligentnú diskusiu a hneď sa neurážajte.
OM8AIK
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Št Mar 17, 2016 10:08 am
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Morse

Príspevok od používateľa OM8AIK »

Skus na ucenie sa nejaky program s Kochovou metodiu.

Pri učení sa odporúča nesnažilť sa počítať bodky a čiarky ale zapamätávať si zvuk znaku. Preto si treba nastavit dostatocne rychle bodky a čiarky vramci pismena a radsej si nechať dlhšie medzery.

Viac o Kochovej metóde nájdeš na internete. Osobne odporucam program www.justlearnmorsecode.com
om3lu
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi Apr 01, 2016 1:58 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Morse

Príspevok od používateľa om3lu »

Ahoj OM7ALS,
odpovedám Ti na otázku ako sa naučiť morzeovku. Som ochotný Ti pomôcť a navrhujem kontakt mailový, ja mám mail om3lu@omradio.sk a cez SKYPE ja mám adresu tonoom3lu2 a termín si dohodneme mailom.
Prečo používať telegrafnú prevádzku ?
- CW je univerzálna reč, ktorá umožňuje spojenia s celým svetom a používa dohodnuté skratky
- CW je vhodná pre začiatočníkov i pre majstrov športu
- CW je najrýchlejšia a najefektívnejšia, hlavne pri kontestovej a DX prevádzke
- na CW nie je veľa začiatočníkov, ktorí obyčajne nedodržujú dohodnutý protokol prevádzky (veľa začiatočníkov je na SSB a preto je tam neskutočný bordel)
- je veľa DX operátorov, ktorí na svojich expedíciách pracujú len CW
- pri CW spojeniach nejde používať Automatický CW dekóder, najrýchlejší dekóder je ľudský mozog
- nie je pravda, že niektorí operátori sa nemôžu naučiť CW, voľakedy na vojne naučili CW všetkých
- v dnešnej dobe sa dá naučiť CW veľmi rýchlo používaním niektorého programu na výučbu CW na počítači plus počúvaním CW prevádzky na amatérskych pásmach
- CW som sa naučil vtedy, keď viem čítať CW prevádzku bez písania na papier
- výučba trvá asi pol roka a je dobré, keď študentovi niekto skúsenejší pomáha
- rádioamatér bez znalosti CW je polovičný
- prevádzka DIGI nerieši problém, je to super doplnková prevádzka ako je aj SSB

Zatiaľ len toľko a budem rád keď sa rozhodneš pokračovať v učení sa CW

73 de Tono OM3LU
Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných